Kategorie:

Osoby wykonujące fizyczną pracę spędzają długie lata na nauce swojego zawodu.

Najprawdopodobniej wielu z was często było zszokowanych wysokimi kosztami różnorodnego typu usług czy przedmiotów. Należy przyznać, że bardzo wielu z nas mogą one przytłoczyć. Wtedy zastanawiamy się, z jakiego powodu są one wycenione tak drogo. W końcu my nie oczekujemy zapłaty 150 zł za dziesięć minut naszej pracy. Więc za co de fakto płacimy fachowcom gdy ich zatrudniamy? Przecież hydraulik tylko wali w rury. Możemy myśleć, iż usługi ludzi, którzy pracują w mniej prestiżowych zawodach, takich jak mechanika samochodowa czy hydraulika, powinny cenić się znacznie niżej, niż np doktorzy czy adwokaci. W rzeczywistości ich zarobki potrafią być faktycznie niemałe. Zdarza się, że gdy je zobaczymy przychodzi nam na myśl, iż wszakże spokojnie bylibyśmy w stanie zrobić to samo, co oni samodzielnie.

Jednak pamiętaj, iż nie płacisz im wyłącznie za dokręcenie śrubki lub wymianę oleju w samochodzie, czy siłowniki łódź. Ich prawdziwa wartość pochodzi z ich wiedzy. W końcu Ty sam nie masz pojęcia, w którym miejscu tę śrubkę należy przykręcić. Oni mogą czuć to nawet instynktownie a także naprawić awarię w 5 minut. Czy wiedza rzeczywiście jest taka cenna? Może Wam się wydawać, iż starczy wpisać w Google frazę „jak wymienić olej silnikowy”, żeby wiedzieć na konkretny temat wszystko, co jest wam potrzebne. Jednak zwróć uwagę na to, że żeby w ogóle wpaść na to, co jest w danej chwili problemem, musimy mieć dość dużą wiedzę na dany temat. Bardzo często osoby wykonujące fizyczną pracę spędzają długie lata na nauce zawodu, ucząc się w technikum, a kolejno pełniąc staż w warsztacie u fachowca.

Takiej wiedzy nie da się zyskać przez dwudziestu minut, przekopując się przez publikacje na konkretny temat. Nawet jeżeli by się dało, to cały czas brakuje nam wyczucia a także praktyki, które pomogłyby nam naprawić awarię bez niebezpieczeństwa uszkodzenia czegoś ważniejszego. Czy wszystkich ludzi oceniamy tak samo? Nikt z nas przeważnie nie kwestionuje wysokości ceny naprawy usterki u producenta albo w autoryzowanym salonie naprawy. Bez wątpienia, cena może nas przytłaczać i będziemy posiadać pewne opory, nim podejmiemy decyzję, lecz w końcu zapłacimy odpowiednią kwotę bez szemrania. Tymczasem mechanik , który pracuje sobie prywatnie w niedużym warsztacie, który to weźmie od nas 5 razy mniej, budzi w nas opory.

Dlaczego te dwie opcje oceniamy inaczej, skoro całkiem możliwe, że osoby wykonujące dokładnie tą samą usługę posiadają identyczną wiedzę? Czy chodzi tutaj o ich miejsca pracy, charakter warsztatu, a może fakt, że praca na swoim podwórku często kojarzy wam się z mniejszym prestiżem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *