Kategorie:

Obecnie najbardziej popularnym budulcem jest granit.

Avatar
Opublikowane przez admin

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, ponieważ wszelkiego typu elementy wykute w kamieniu są bardzo trwałe a do tego mogą przeżyć nie tylko osobę, która je wykonała, ale także całą epokę, jak również kulturę czy cywilizację. Zresztą kamień to nie tylko świetne tworzywo artystyczne. Kamień był możliwe, że pierwszym narzędziem, jakie wyszły spod ręki człowieka – krzemień i wykonane z niego przedmioty do użytku codziennego są znajdywane na bardzo wielu wykopaliskach archeologicznych.

 

Jako materiał budowlany ma wiele zalet. Przez wieki wraz z cegłą był głównym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, dobrze chroniący przed zmianami temperatur. Wyparty później przez betonowe konstrukcje dziś służy bez przerwy jako materiał do stawiania ogrodzeń oraz materiał ozdobny. Pomimo postępujących zmian w gałęzi budowlanej oraz znacznej dominacji tworzyw sztucznych, działalności kamieniarskie nadal nie narzekają na brak zleceń. Rzeczy wykonane z kamienia są mimo wszystko cały czas chętnie wykorzystywane i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wykonują one wiele zleceń, zaczynając od elementów wykończenia domu, poprzez ozdoby stawiane do ogrodu po produkowanie nagrobków. Bardzo często zdarza się tak, iż koncepcja lokalu mieszkalnego ma w sobie wprowadzenie elementów wykonanych z kamienia. Mówimy tu zwłaszcza o posadzkach, niemniej jednak to mogą być też parapety, okładziny czy wsporniki.

 

Kamieniarze dokonują wtedy pomiarów a także wykonują dane zlecenie. W większości dany element jest realizowany w pracowni, natomiast występują także takie sytuacje, kiedy skomplikowane drogi transportu realizuje się pracę na miejscu. Kolejnym elementem kamieniarskiego rzemiosła jest robienie wszelkiego typu ozdób a także rzeczy mających walory estetyczne. Wymaga to, nie jak w produkcji budowlanej, zdolności oraz wykształcenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi ważny rodzaj sztuki użytkowej, którą istnieje możliwość podziwiać we wnętrzach budynków oraz w ogrodach. Pomniki na cmentarz wytwarzane są poprzez firmy kamieniarskie na niesłychanie dużą skalę i przy użyciu w bardzo wielu przypadkach kilku, w małym stopniu różniących się, głównych szablonów.

 

Ten rodzaj funkcjonowania jest chyba najczęściej przez nas spotykany i jest największym odsetkiem wszystkich zamówień, jakich podejmują się rzemieślnicy. Popyt na takie usługi z pewnością będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, zważywszy na trendy demograficzne oraz rosnącą stale liczbę zgonów. Poza tym nawet w wypadku coraz popularniejszego zwyczaju kremacji, cały czas jest związane z tym duże zapotrzebowanie na kamienne urny i tablice nagrobne. Jest mnóstwo materiałów, z jakich mamy możliwość zrobić tradycyjny pomnik cmentarny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia oraz cementu. Na dzień dzisiejszy najbardziej popularnym materiałem budowlanym jest granit, który cieszy się w ostatnim czasie stałą popularnością. Jest nieco tańszy niż marmur a także dużo łatwiej dla nas dostępny, równocześnie po odpowiednim wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Źródło: zakład kamieniarski Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *